AMARONE DELLA VALPOLICELLA CECILLIA BERRETTA 2004

3.750 ден

Out of stock

Категории: ,

Длабока црно-црвена боја, со црни рефлексии. Со поприлично богато буке на шумски бобинки, боровница, во присуство на сандалово дрво и слаби акценти на ментол со зачини. Пријатно. Вкусот е полн и богат со моќно присутна модра слива, во присуство на акценти на сандалово дрво и малку топлина, додека танините се меки и кадифени и поминуваат во чист, помалку горчлив, завршеток на бобинки со (повторно) акценти на сандалово дрво. Доста пријатно, иако многу младо; се пие лесно на трпеза со сочно, домакинско печење или богато динстано месо. Со тек на зреењето ќе добие финеси и еленација и за десет години ќе стане повторно интересна тема за разговор.

Од сите италијански црвени вина, Амароне дела Валполичела е со сигурност најегзотичното: создадено од мешавина на различни сорти црвени грозја, по собирањето се гроздовите се ставаат на простирки за да се сушат до касна есен; кога шеќерите се концентрирани и фасцинантни работи се случуваат со вкусовите. По долгата ферментација и зреење, тоа што се добива е интензивно концентрирано, со огромно присуство на овошје и примамливи зачини и многу моќно – со 15 и повеќе проценти на алкохол. Овие вина зреат добро со децении и додаваат волшебно нешто со своето присуство на трпеза со богати печења, домакински динстани меса…; на кратко, перфектни за (прилично) специјални прилики.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

, ,

Берба:

Странски Винарии:

Регион:

Земја:

Стил:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “AMARONE DELLA VALPOLICELLA CECILLIA BERRETTA 2004”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *