BOVIN, CABERNET SAUVIGNON SUPERIOR 2016

1,000.00 ден

Категории: ,

Ова вино се одликува со пурпурно-црвена боја, типична за Каберне одгледувано на почва богата со јаглерод. Селектирана берба од полусушени зрна грозје, растено на јужно-западната страна на Лепово Брдо. Полно со вкусови, сочно, со ароми на мед, бобинки, елегантни ноти на зачини. Вкусот е мек, заокружен, урамнотежен и долготраен. Богатството на полифеноли, посебно меки танини, допушта подолго време да се складира на температура на визбата.

Препорачуваме да се консумира посебно со јадења од телешко, печено свинско, пушена шунка или јаки сирења, на температура од 15-17 °C.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Кабарне Сувињон

Локални Винарии

Бовин

Земја

Македонија

Регион

Тиквеш

Стил

Овошно и Меко (Црвено)

Берба

2016

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “BOVIN, CABERNET SAUVIGNON SUPERIOR 2016”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *