CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY BARREL FERMENTED 2018 0.75L

1,060.00 ден

Категории: ,

Виното е добиено 100% од сортата Chardonnay, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Посебноста на ова Chardonnay се должи на применетата ферментација во барик-буриња од француски даб, со продолжен контакт на виното со финиот талог по т.н. „sur lie” метода, како и на дополнителното 10 месечно созревање во истите. Се одликува со жолтеникаво-зеленкаста боја и кристална бистрина. Мирисот е комплексен, раскошен и елегантен, со испреплетени ароми на тропско овошје. Вкусот е кремаст, со бисквитно-путерна текстура и овошен послевкус на диња и круша. Виното се одликува сo исклучителна полност, хармоничност и заокруженост, и со потенцијал за повеќегодишно созревање во шише.

Уживајте во ова вино во комбинација со сите видови на бело месо, морски плодови, риба, тестенини и одбрани сирења.
Препорачана температура на послужување: 10 – 12 °C.

Алкохол: 15 % Vol.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Шардоне

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

Стил

Овошно и Меко (Бело)

% алкохол

15 %

Берба

2018

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY BARREL FERMENTED 2018 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *