CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 2019

530.00 ден

Категории: ,

Виното е добиено 100% од сортата Chardonnay, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со кристална бистрина и изразена жолто-зелена боја. Дискретните ароми на ананас и јужно овошје, надополнети со минерални поттонови, го прават ова вино посебно модерно и привлечно. Вкусот е префинет и комплексен, полн, со изразена цитрусна свежина што овозможува пријатен и долготраен послевкус.

Ова вино одлично се комбинира со равиоли од тиква и други видови на тестенини, со бело месо, како и со одбрани сирења.

Препорачана температура на послужување: 8-12°С.

Алкохол 13.5%

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Шардоне

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

Стил

Лесно и Свежо (Бело)

% алкохол

13.5 %

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 2019”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *