CHATEAU KAMNIK, CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 2021, 0.75L

620 ден

Out of stock

SKU: 5319990952068-19 Категории: ,

Виното е добиено 100% од сортата Chardonnay, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со кристална бистрина и изразена жолто-зелена боја. Дискретните ароми на ананас и јужно овошје, надополнети со минерални поттонови, го прават ова вино посебно модерно и привлечно. Вкусот е префинет и комплексен, полн, со изразена цитрусна свежина што овозможува пријатен и долготраен послевкус.

Препорачана температура на послужување: 8-12°С.

Ова вино одлично се комбинира со равиоли од тиква и други видови на тестенини, со бело месо, како и со одбрани сирења.

Алкохол: 12,5%

Полнето: March 2022

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

Стил:

% алкохол:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 2021, 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *