CHATEAU KAMNIK CUVEE KAMNIK ЦРВЕНО 2017 5 L

1,380.00 ден

Out of stock

Categories: ,

Премиум суво црвено вино, добиено од внимателно одбрани врвни италијански сорти грозје; Sangiovese, Montepulciano, Nebbiolo, Aglianico и Primitivo. Се одликува со рубин црвена боја со кристална бистрина. Аромата е комплексна, и потсетува на црвено зрнесто овошје, пред се на капина и црна рибизла, како и дискретни зачински ноти. Како резултат на одлежување во дабови буриња се чувствуваат примеси на мока и темно чоколадо. Вкусот е овошен и свеж, добро избалансиран, со дискретна танинска структура и долготрајна завршница. Се сервира на температура од 16 – 18 °С.

 

Additional information

Weight 5 kg
Variety

Aglianico, Nebbiolo, Primitivo, Sangiovese, Syrah

Local Wineries

Chateau Kamnik

Country

Macedonia

Region

Povardarie

Style

Fruity & Soft (Red)

Vintage

2012

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “CHATEAU KAMNIK CUVEE KAMNIK ЦРВЕНО 2017 5 L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *