CHATEAU KAMNIK CUVEE KAMNIK ЦРВЕНО 2016 5 L

1,380.00 ден

Категории: ,

Премиум суво црвено вино, добиено од внимателно одбрани врвни италијански сорти грозје; Sangiovese, Montepulciano, Nebbiolo, Aglianico и Primitivo. Се одликува со рубин црвена боја со кристална бистрина. Аромата е комплексна, и потсетува на црвено зрнесто овошје, пред се на капина и црна рибизла, како и дискретни зачински ноти. Како резултат на одлежување во дабови буриња се чувствуваат примеси на мока и темно чоколадо. Вкусот е овошен и свеж, добро избалансиран, со дискретна танинска структура и долготрајна завршница. Се сервира на температура од 16 – 18 °С.

Сервирајте на трпеза богата со црвено месо, дивеч, скара, … зачинета кујна.

Дополнителни Информации

Тежина 5 kg
Сорта

Аљанико, Небиоло, Примитиво, Санџиовезе, Сира

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

Стил

Овошно и Меко (Црвено)

Берба

2012

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK CUVEE KAMNIK ЦРВЕНО 2016 5 L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *