CHATEAU KAMNIK CUVÉE KAMNIK WHITE 2022 5L

1.650 ден

SKU: 010000003452-21 Категории: ,

Суво бело вино добиено со купажа од внимателно одбрани врвни сорти грозје и тоa Шардоне, Совињон Блан, Москато Џало, Траминец Мускат и Темјаника од сопствените насади на винаријата Шато Камник. Виното се одликува со кристална бистрина и изразена бледа жолто-зеленкаста боја. Мирисот е млад, свеж, типично мускатен со убаво цветно-овошно буке дополнето со минерални подтонови. Вкусот е полн, со карактеристична свежина која му дава на виното хармоничност и живост.

Се сервира разладено на 8 – 10°С со разни видови на бело месо, тестенини и разни сирења.

Алкохол: 12,5 vol. %

Дополнителни Информации

Тежина 5 kg
Сорта:

, , , ,

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

Стил:

% алкохол:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK CUVÉE KAMNIK WHITE 2022 5L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *