Placeholder

CHATEAU KAMNIK PINOT GRIGIO 2016

550.00 ден

Категории: ,

Виното е добиено 100% од сортата Pinot Grigio, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со карактеристична сламесто бледа боја со зеленикави нијанси. Ова свежо, суво вино изобилува со привлечна овошна арома, која потсетува на пасирано бело овошје, пред сé круша надополнета со банана и со цитрусни поттонови. Вкусот е полн, сортен, со карактеристична свежина, минерални поттонови и пријатен, долг и хармоничен послевкус.

Се препорачува да се конзумира разладено на 8-10°С, во комбинација со свежа морска риба, предјадења од лосос, тестенини со бел сос и пилешко.

Алкохол: 13 % Vol.
Полнето: Декември 2016

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Пино Гриџио

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

% алкохол

13 %

Стил

Лесно и Свежо (Бело)

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK PINOT GRIGIO 2016”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *