CHATEAU KAMNIK PREMIUM ROSE SEXY 2015

500.00 ден

Категории: ,

Ова розe вино е направено со купажа од повеќе сорти на грозје, и тоа 48% Sangiovese, 20% Motepulciano, 12% Arinarnoa и 20% Cabernet Sauvignon. Во создавањето на ова вино се применува “saignée” методот koj овозможува неколкучасовен контакт на ширата со покожицата од зрното, со што се добива маркантна светла розе боја. Виното има впечатлив мирис на црвено шумско овошје, со доминантни ароми на малина и јагода надополнети со дискретни ноти на слатка цреша. Вкусот е среднополн, овошен, со изразена свежина и хармоничност.

Уживајте во ова розe како аперитив или во комбинација со салата од свежо овошје, разладено на температура 8-10°C.

Aлкохол: 12% Vol.
Полнето: Maj 2016

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Розе вино

Локални Винарии

Шато Камник

Стил

Лесно и Свежо (Бело), Овошно и Лесно (Црвено)

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

% алкохол

12 %

Берба

2015

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK PREMIUM ROSE SEXY 2015”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *