CHATEAU KAMNIK SAUVIGNON BLANC 2021, 0.75L

650 ден

Out of stock

SKU: 5319990952067-19 Категории: ,

Виното е добиено 100% од сортата Sauvignon Blanc, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Ова вино има специфична зелено-жолта боја и кристална бистрина. Мирисот, кој е сортен и типичен, открива дискретни вегетативни ноти во комплекс со цитруси и тропско овошје. Вкусот е средно полн, со карактеристична свежина, минерални поттонови и пријатен и хармоничен послевкус.

Виното се ужива разладено на 7-10°C, во комбинација со свежа морска риба, предјадење од лосос, зелена салата и пилешко месо.

Алкохол: 12 % Vol.

Полнето: Декември 2021

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

Стил:

,

% алкохол:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK SAUVIGNON BLANC 2021, 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *