CHATEAU KAMNIK, SPARK – BLANC DE BLANC, 2014

2,000.00 ден

Категории: ,

Пенливо бело вино добиено 100% од сортата Chardonnay, од сопствените насади на винаријата Камник. Се одликува со нежна сламеста боја и комплексност која се открива во раскошот на нежните меурчиња. Овој брут e добиен со традиционален метод на четиригодишно созревање во шише , со што се создава моќно и созреано буке со путерна арома и впечатливи овошно-зачински ноти. Елегантниот и кремаст вкус, со бисквитни тонови, совршено е избалансиран со овошни ноти и минерални поттонови надополнети со цитрусна свежина , со што се овозможува долготраен послевкус.

Уживајте во ова пенливо вино како аперитив, или во комбинација со свежо овошје.
Препорачана температура на послужување: 6 -9°C.

Алкохол : 11,6 % Vol.

Полнето: Февруари 2019

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Шардоне

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

% алкохол
Берба

2014

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, SPARK – BLANC DE BLANC, 2014”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *