CHATEAU KAMNIK TEMJANIKA 2019 0.75L

530 ден

SKU: 5319990952050-19 Категории: ,

Премиум ароматично бело вино добиено 100% од сортата Темјаника. Виното се одликува со брилијантна и нежна сламесто жолта боја. Шармот на ова вино се открива преку елегантниот и сензуален мирис, типичен за сортата. Преовладуваат овошни ароми на праска и тропско овошје, надополнети со зачински поттонови на бели цветови и бозел. Вкусот е средно полн, со префинета хармонична свежина и долг овошно-зачински послевкус.

Препорачуваме да се послужува разладено на температура од 7-10°С, како аперитив или во комбинација со лесни предјадења, салати и aзиска кујна. Ова вино одлично се комбинира и со суви колачи и овошни пити.

Алкохол: 13.5 % Vol.

Полнето: Декември 2019

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Стил:

% алкохол:

Земја:

Регион:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK TEMJANIKA 2019 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *