CHATEAU KAMNIK, TEN BARRELS SYRAH 2015

1,310.00 ден

Категории: ,

Посебноста на ова вино Syrah, добиено од сопствените насади, произлегува од двојната редукција на приносот, која резултира во парцијално дехидрирање на гроздовите на самата лоза, но и од присуството на 4% Вранец. Ваквите постапки овозможуваат добивање на фенолно зрело вино со интензивна рубин црвена боја, висок екстракт и потенцијал за созревање. Букетo изобилува со ароми на црвено и црно ситнозрнесто овошје. Комплексноста на ова вино се должи на 12-месечното одлежување во нови буриња од американски и француски даб кои допринесуваат за добивање на дискретни зачински тонови на каранфилче, надополнети со мирис на црна чоколада, ванила и сладок корен. Вкусот е елегантен и полн, со одлична структура, меки, кадифени танини и добро интегрирани дабови ароми со долготраен послевкус.

Ова вино се служи на температура 14-16°С, во комбинација со специјалитети од разни видови месо, особено дивеч во пикантен сос.

Алкохол: 14 % Vol.
Полнето: Декември 2016

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Сира, Шираз

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

Стил

Богато и Полно (Црвено)

% алкохол

14 %

Берба

2015

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, TEN BARRELS SYRAH 2015”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *