CHATEAU KAMNIK, THE ORANGE, 2019, 0.75l

770 ден

SKU: 5319990952064-19 Категории: , ,

Ова бело вино е добиено од 100% Gewurztraminer селектирани гроздови, од сопствените насади на винаријата Камник. Бојата е нежнa килибарно-портокалова. Аромата е комплексна и богата со ноти на дива роза и сува кајсија, испреплетени со тонови на мед и тропско овошје. Куриозитет за ова вино претставува древниот начин на производствo, со спонтана фемернтација и 6-месечна мацерација на покожицата, која е проследена со 7-месечно созревање во дабови буриња. Виното има полн и хармоничен вкус, со меки танини и долготраен послевкус што му овозможува капацитет за неколкугодишно созревање во шише. Ова моќно вино се препорачува да се консумира како аперитив, разладено на температура од 12-15°С, во комбинација со одбрани сирења или зачинета мароканска и азиска кујна.

Алкохол: 13% Vol.

Полнето: Септември 2020

Дополнителни Информации

% алкохол:

Земја:

Македонски винарии:

Сорта:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, THE ORANGE, 2019, 0.75l”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *