CHATEAU KAMNIK WINEMAKERS’ SELECTION WHITE 2021 0,75L

620 ден

SKU: 5319990952046-21 Категории: ,

Суво бело вино, добиено со фузија на внимателно одбрани сорти на грозје од сопствените насади на винаријата Камник: Viognier (37%), Greco di Tufo (37%) and Chardonnay (26%). Виното се одликува со кристална бистрина и сламесто жолта боја. Аромата е комплексна, преовладува онаа на тропско овошје надополнета со ароми на жолти цветови. Вкусот е полн, избалансиран, со хармонична свежина и изразена минералност.
Препорачуваме ова вино да се консумира на температура од 7-10˚С, како аперитив, во комбинација со лесни предјадења и медитеранска храна.

Алкохол: 13.5 %

Полнето: Јули 2022

Дополнителни Информации

% алкохол:

Земја:

Македонски винарии:

Сорта:

Берба:
Стил:

Достапни волумени:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK WINEMAKERS’ SELECTION WHITE 2021 0,75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *