STOBI WINERY, CHARDONNAY 2019, 0.75L

220 ден

Категории: ,

Вид на вино: Суво бело вино

Берба: 2019 година

Регион, земја: Тиквеш, Македонија

Грозје: 100% шардоне

Назив: Тиквешки вински регион

Начини на производство: Грозјето се бере и се сортира рачно, се става во пластични буриња од 25 кг. Директно пресување без мацерација, класична бела винификација со класична статичка седиментација. Ферментацијата се врши во резервоари од не’рѓосувачки челик од 300hL и 600hL со контролирана температура од 13˚C до 16˚C и трае 10-16 дена. Управување со кислород под строга контрола.

Годишно производство: 80.000 л

Стареење: Резервоар од нерѓосувачки челик

Боја: светло златна боја на слама.

Ароми: Свежи, зрели ароми на круша и цитрус, дополнети со заводлив мед и цимет.

Вкус: Долг, убаво структуриран финиш, крцкав и вкусен минерал.

Забелешка на винарот:  Златна сламка боја, раскошна, шардоне со живописни и сложени ароми и непце со средно тело.

Алкохол по волумен: 13,44 %

Вкупна киселост: 5,6 g/L

Испарлива киселост: 0,43 g/L

Шеќер: 1 g/l

Спарување на храна: Да се ​​служи со риба, тестенини или живина.

Послужување: Го препорачуваме на температура од 8-10°C

Дополнителни Информации

Тежина 0.75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “STOBI WINERY, CHARDONNAY 2019, 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *