TIKVES, ALEXANDRIA CUVÈE ROSÈ

400.00 ден

Categories: ,

(MK) Спој на различните вкусови и ароми преточени во поинакво, неповторливо хармонично искуство. Квалитетно розе вино, купажа (cuvèe) од сортите Vranec и Merlot, со светло-розова боја и сребрена рефлексија. Се одликува со раскошни овошно-цветни мириси на шумски јагоди, рози и божур, комплексни минерални ароми, и совршена рамнотежа на зрело тело и елегантен свеж вкус.

Температурата на служење на ова вино е 12 – 14º С. Идеално се вклопува со лесни медитерански салати, тестенини во црвен сос, зеленчук на скара, темпура, солено сирење и чадено месо.

Additional information

Weight 1 kg
Variety

Merlot, Vranec

Local Wineries

Tikvesh

Country

Macedonia

Region

Tikvesh

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “TIKVES, ALEXANDRIA CUVÈE ROSÈ”

Your email address will not be published. Required fields are marked *