TIKVES CHATEAUX & DOMAINES, GRAND CUVEE DOMAINE LEPOVO 0.75L

1,875.00 ден

Категории: ,

Суво црвено вино, зреено во француски барик буриња 18 месеци. Совршено балансирана купажа од вранец, каберне совињон и мерло. Се одликува со темна рубин боја и богат вкус на суви сливи и зрели црни цреши, комбинирани со благи зачини и суптилни нијанси на кафе и тутун. Благата арома што се чувствува на мирис се рефлектира и во вкусот каде доминираат зрела цреша и црвена рибизла. Има исклучително полно тело и долг финиш, како и голем потенцијал за стареење.

Препорачана температура за послужување на виното е 16-18˚C, а најдобро се комбинира со различни видови на јадења со печено јагнешко месо

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Вранец, Кабарне Сувињон, Мерло

% алкохол

15 %

Локални Винарии

Tikvesh Chateaux & Domaines

Регион

Тиквеш

Земја

Македонија

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “TIKVES CHATEAUX & DOMAINES, GRAND CUVEE DOMAINE LEPOVO 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *