TUSSOCK JUMPER, PINOT NOIR 2017, 0.75L

570 ден

Pinot Noir e винска сорта тешка за одгледување, но резултатот е вреден за вложениот труд. Процесот во винаријата започнува со ладна мацерација која и претходи на ферментацијата. Самата ферментација се одвива две недели во контролирани услови.
Има провидна рубин боја. Деликатни вкусови на црвени и црни бобинки, дополнети со цветни ноти. Назнаки на дабово буре и ванила. Обли и добро интегрирани танини. Комплексна и долга завршница.
Најдобро е да се сервира на 17 °C – 18°C со димено месо, скара и јадења од јагнешко месо.

Дополнителни Информации

% алкохол:

Земја:

Странски Винарии:

Сорта:

Берба:

Стил:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “TUSSOCK JUMPER, PINOT NOIR 2017, 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *