TWO RIVERS, CONVERGENCE SAUVIGNON BLANC 2018. 0.75L

1.250 ден

Out of stock

SKU: NZTR01 Категории: ,

Продолжено индиско лето со свежи ноќи, типично за Марлборо, доведе до експресивни вина со голема природна киселост. Сезоната произведе чисто овошје со прекрасно зрели вкусови. Берено рано наутро и лесно пресувано, ширата е ладно ферментирана, претежно во не’рѓосувачки челик за да се зголеми чистотата и карактерот на овошјето. Мал дел e ферментиран во бетонски јајцевиден танк и глинена амфора за да се додаде зрнеста текстура во устата. Виното потоа e зреено на лесен талог од квасец три месеци за да се добие комплексност и да се засили чувството во устата. Ова е елегантен Марлборо Совињон Блан во најдобра варијанта со експлозивни ароми од црна рибизла и свеж капсикум. Суво и солено, карактеристичниот вкус дава прекрасна кремаста текстура и мазна, чиста завршница.

Дополнителни Информации

% алкохол:

Земја:

Странски Винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “TWO RIVERS, CONVERGENCE SAUVIGNON BLANC 2018. 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *