BOVIN, MERLOT BARRIQUE 2016

1,125.00 ден

Категории: ,

Мерло Барик е премиум суво црвено вино произведено од одбрани лозови насади, на јужно-западната страна на Лепово Брдо, а потоа зреено 12 месеци во македонски дабови буриња. Ова вино се одликува со пурпурно-црвена боја, со прекрасно чист одсјај и комплексно овошна, зачинска нота на мармалад од црни цреши, печено кафе, темна чоколада и мирис на бибер. Вкусот е богат, полн и долготраен со ароми на цреши во темна чоколада и моќно нагласени, меки танини. При соодветен процес на чување, ова Мерло ќе продолжи да добива во вкус с é до 2019 година.

Сервирајте со бифтек, печено телешко, македонска кујна, посебно со печени костени на собна температура меѓу 15-17°C.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Мерло

Локални Винарии

Бовин

Земја

Македонија

Регион

Тиквеш

Стил

Богато и Полно (Црвено)

Берба

2016

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “BOVIN, MERLOT BARRIQUE 2016”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *