FINCA FELLA, ALTADO VERDEJO 2021, 0.75L

750 ден

SKU: VERDEJOALMA Категории: ,

Шпанско вино направено од сортата грозје Вердејо (100%).

Бело суво вино од Шпанија. 3 месеци се старее на талог од квасец во челични резервоари. Светлата боја со зелени рефлексии крие сложена арома на сочно овошје со елементи на свежо исечена трева. Совршено за морска храна.

Комплексен букет со ноти на егзотични и волшебни овошни ноти на манго, папаја, лимета и црвен грејпфрут во комбинација со мириси на билки како што се маточина, маточина, нане и зелен чај. Еден од најдобрите начини за пиење Вердејо е покрај храната.

НАГРАДИ:
• Меѓународниот трофеј во Франкфурт
2022: Златен медал
• Mundus Vini 2022: Сребрен медал
• Новозеландско меѓународно вино
Прикажи 2022: Златен медал
• Награда за ловец на вино 2022: Црвено
Медал

Дополнителни Информации

Достапни волумени:

Земја:

Регион:
Странски Винарии:
Сорта:
Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “FINCA FELLA, ALTADO VERDEJO 2021, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *