CHATEAU KAMNIK, CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 2023, 0.75L

650 ден

SKU: 5319990952068-19 Категории: ,

Виното е добиено 100% од сортата Chardonnay, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со кристална бистрина и изразена жолто-зелена боја. Дискретните ароми на ананас и јужно овошје, надополнети со минерални поттонови, го прават ова вино посебно модерно и привлечно. Вкусот е префинет и комплексен, полн, со изразена цитрусна свежина што овозможува пријатен и долготраен послевкус.

Препорачана температура на послужување: 8-12°С.

Ова вино одлично се комбинира со равиоли од тиква и други видови на тестенини, со бело месо, како и со одбрани сирења.

Алкохол: 13%

Полнето: Февруари 2024

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

Стил:

% алкохол:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 2023, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *