CHATEAU KAMNIK CUVEE KAMNIK WHITE 2013 5 L

1,380.00 ден

Категории: ,

Суво бело вино добиено со купажа од внимателно одбрани врвни сорти грозје и тоa Шардоне, Совињон Блан, Пино Гриџо, Траминец Мускат и Темјаника од сопствените насади на винаријата Шато Камник. Виното се одликува со кристална бистрина и изразена бледа жолто-зеленкаста боја. Мирисот е млад, свеж, типично мускатен со убаво цветно-овошно буке дополнето со минерални подтонови. Вкусот е полн, со карактеристична свежина која му дава на виното хармоничност и живост.

Се сервира разладено на 9 – 11’С со разни видови на бело месо, тестенини и разни сирења.

Алкохол: 14,0 vol. %

Дополнителни Информации

Тежина 5 kg
Сорта

Пино Гриџио, Сувињон Блан, Темјаника, Траминец, Шардоне

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

Стил

Овошно и Меко (Бело), Полно и Кремасто (Бело)

% алкохол

14 %

Берба

2012

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK CUVEE KAMNIK WHITE 2013 5 L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *