CHATEAU KAMNIK SPARK ROSÉ 2014 BRUT SPARKLING WINE TRADITIONAL METHODS 0,75L

2,100.00 ден

Категории: , ,

Розе пениво вино добиено со фузија на внимателно одбрани гроздови од врвните сорти на грозје: Pinot Noir (15%), Montepulciano (20%) и Sangiovese (65%). Виното се одликува со нежна и префинета бледoрозеникава боја, како и со деликатност која се открива во сјајот на нежните меурчиња. Овој брут e добиен со традиционален метод на двегодишно созревање на виното на фин талог во шише (en tirage), со што се создава моќно и созреано буке кое пленува со впечатливи овошни ароми на свежа малина и јагода, надополнети со зачински ноти на печен лешник. Елегантниот и полн вкус совршено е избалансиран со овошни тонови, минерални поттонови и цитрусна свежина која овозможува долготраен послевкус.

Уживајте во ова пенливо вино како аперитив, или во комбинација со свежо овошје или избрани сирења. Препорачана температура на послужување: 6-9°C

Алкохол: 11.5 % Vol.
Дегоржирано: Aвгуст 2016

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Розе вино, Санџиовезе

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

% алкохол

11.5 %

Берба

2014

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK SPARK ROSÉ 2014 BRUT SPARKLING WINE TRADITIONAL METHODS 0,75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *