CHATEAU KAMNIK, TEN BARRELS SYRAH 2020

From: 2.100 ден


Clear
SKU: 5319990952073*19 Категории: ,

Посебноста на ова вино Syrah, добиено од сопствените насади, произлегува од двојната редукција на приносот, која резултира во парцијално дехидрирање на гроздовите на самата лоза, но и од присуството на 6% Вранец. Ваквите постапки овозможуваат добивање на фенолошки зрело вино со интензивна рубин црвена боја, висок екстракт и потенцијал за созревање. Букетo изобилува со ароми на капина, црна рибизла и слива. Комплексноста на ова вино се должи на 20-месечното одлежување во нови буриња од американски и француски даб кои придонесуваат за добивање на дискретни зачински тонови, надополнети со мирис на мока кафе, црна чоколада, ванила и сладок корен. Вкусот е елегантен и полн, со одлична структура, меки, кадифени танини и добро интегрирани дабови ароми со долготраен послевкус.

Ова вино се служи на температура 15-18°С, во комбинација со специјалитети од разни видови месо, особено дивеч во пикантен сос.

Алкохол: 16 % Vol.
Полнето: Август 2022

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

,

Македонски винарии:

Земја:

Стил:

% алкохол:

Берба:

Награда:
Достапни волумени:

, , ,

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, TEN BARRELS SYRAH 2020”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *