TENUTE DEI VALLARINO, LA LADRA BARBERA D’ASTI DOCG 2016, 0.75L

680 ден

Категории: ,

Потекло: Италија
Грозје: Барбера
Метод на производство: по отстранување на дршките и пресување, ферментира на контролирана температура од 28°C со чести спуштања на поклопецот во резервоари од не’рѓосувачки челик. По ферментацијата, виното се пренесува во дабови буриња од Алие и Тронке, за малолактичка ферментација.
Визуелен изглед: виолетово црвена боја со виолетови тонови, јасни и длабоки.
Мирис: интензивен, фино и постојано буке со навестување на цвеќиња, особено роза и овошје.
Вкус: сув вкус, пријатна, мазна, добра структура и одлична хармонија, богата со танини, слатка и мазна. Елегантен, избалансиран и со одлична истрајност.

Содржина на алкохол: 14% вол.

Дополнителни Информации

% алкохол:

Берба:

Сорта:
Странски Винарии:
Земја:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “TENUTE DEI VALLARINO, LA LADRA BARBERA D’ASTI DOCG 2016, 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *