BILYARA SHIRAZ WOLF BLASS 2007 0.75L

850 ден

SKU: 010000000043 Категории: ,
Билјара е аборигенски израз за орел и до ден-денес сликата на орелот е синоним на вината Волф Блас, низ светот. Шираз или Сира се две имиња на истата сорта грозје. Во Европа винарите го користат само името Сирa .
Типично за оваа сорта се ароми и вкусови на диви темни овошја (како рибизлата) со призвук на црн бибер и печено месо. Изобилството на овошна сензација е често придржувано од топол алкохол и танини. Присутната карамел нота на тофи, не доаѓа од виното туку од процесот на зреење во дабови буриња. Шираз сортата дава пикантни црвени нијанси. Шираз се употребува за производство на многу поедноставни вина, но исто така дава некои од најфините, најдлабоки и најтемни црвени вина со интензивен вкус и одлична долговечност.
Најдобро оди на трпеза при црвено месо: бифтек, говедско, дивеч, динстано…

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Странски Винарии:

Земја:

Стил:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “BILYARA SHIRAZ WOLF BLASS 2007 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *