GEOFF MERRILL, MCLAREN VALE SHIRAZ, 2004 0.75L

1.600 ден

Категории: ,

Австралија со сигурност го направи Сира свое вино, нарекувајќи до дури и со ново име: Ширá. Во топлата, сува клима на Австралија оваа благородна сорта, одговорна за некои од најголемите вина на Франција, дава интензивено, единствено изразно вино, кое е Австралиско.

Зрелите грозја даваат класични ноти на црн бибер, кој додава комплексност со овошјето на црната цреша и слива во вкусот. Австралиското Ширá е типично зреено во американски дабови буриња, кои му додаваат на виното единствена нота на ванила, која допринесува до чувството на зрелост што многу од овие вина ја имаат. Но, времето поминато во бурињата исто така им дава на вината шанса да се сталожат и да ја откријат својата богата, раскошна, стилизирана страна.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Странски Винарии:

Земја:

Регион:

Стил:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “GEOFF MERRILL, MCLAREN VALE SHIRAZ, 2004 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *