IMAKO VINO, DW PORT WINE, 0.5L

860 ден

SKU: ИМАКО.ПОРТВИНО Категории: ,

Десертно фортифицирано вино добиено од интернационалните сорти Ризлинг и Шардоне, како и регионалните: Жупјанка и Жилавка.  Се одликува со килибарна боја и ароми на мед, карамела, слатко од дуња и поттонови на ванила. Вино со полно тело каде се испреплетуваат вкусови на сушени кајсии, кандирана кора од портокал, поткрепено со добра киселина и долготраен послевкус на карамела.

Се комбинира со туфахија (печено јаболко со ореви и крем), сутлијаш со цимет, крем бруле и десерти со карамела и кафе.
Препорачана температура на служење: 8-12 °С

Дополнителни Информации

Сорта:

, , ,

% алкохол:

Македонски винарии:

Регион:

Земја:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “IMAKO VINO, DW PORT WINE, 0.5L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *