LAZAR WINERY, KRATOSHIJA ERIGON, 0.75L

650 ден

SKU: ВИНО ЛАЗАРЕР.К Категории: , ,

Еригон го претставува најдоброто од винаријата и Тиквешката  винска област. Совршено претставување на автохтоната сорта Кратошија и интернационалните сорти на грозје. Вината се овошно ориентирани, пропратени со секундарни ароми, дискретна минералност, силнa обоеност, мека киселост, мазни се со елегантни танини, со полно тело и супериорен финиш кој подолго се чувствува. Совршени вина од сончев регион, кои го претставуваат најдоброто од миксот на медитеранска и континентална клима, ридестиот пејсаж и песочно-глинести почви.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Земја:

Македонски винарии:

Сорта:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “LAZAR WINERY, KRATOSHIJA ERIGON, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *