MIRAVAL, CÔTES DE PROVENCE BLANC 2021, 0.75L

1.690 ден

Категории: ,

ЛОКАЦИЈА: Chateau Miraval е еден од единствените имоти во
Прованса што има своја приватна долина во Коренс северно од
Брињол. Лозјето опфаќа два ознаки: Coteaux Varois en Provence (на
северо-запад) и Cotes de Provence (на исток од имотот).

ТЕРОАР: Грозјето се бере рачно во гајби и потоа се сортира.
Нежно пресување. Ферментација на ниска температура.
Стареење во дабови буриња (600 литри) и барик (225 литри) со
батонажа на 50% од составот.

ДЕГУСТАЦИЈА: Атрактивна проѕирна и сјајна боја со зелено-
златни рефлексии. Носот е многу нежен со комплексен
ароматичен букет на ноти од бели праски и сочно жолто овошје
суптилно комбинирано со ноти на скара и тост и бели цветови.
Полно со свежина, непцето открива ароми на свежо набрани бели
праски со убава текстура и заобленост, совршено избалансирани
со минералноста и вистинската киселост. Ова вино со голема
елеганција завршува со долг финиш.

СОРТА: Rolle : 100%

ПАКУВАЊЕ: 0,75 l

Дополнителни Информации

Достапни волумени:

Земја:

Странски Винарии:
Берба:
Сорта:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “MIRAVAL, CÔTES DE PROVENCE BLANC 2021, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *