POPOV WINERY, CABERNET SAUVIGNON SMOLNIK 2018, 0.75L

490 ден

Категории: ,

Берба: 2018

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Каберне Совињон

Алкохол: 14,2%

Годишно производство: 5000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

 

Боја: Рубин црвена

Арома: Впечатлива арома на зрела капина, џем од црни шумски овошки со примеси на ванила која доаѓа од краткиот престој на виното во дабови буриња.

Вкус: Полно тело со меки и баласирани танини.

Зреење: 3 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски и македонски даб и 6 месеци во шише.

Сервирање: На 16-18 Ц со секакво месо на скара, со кремаст сос на база на сирење или со печен зеленчук.

Остаток на шеќер (г/л): 2,2

Киселини (г/л): 5,4

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ги подобрува своите карактеристики во следните 4-6 години.

Потекло на грозјето: 15 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг.

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, CABERNET SAUVIGNON SMOLNIK 2018, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *