BOVIN, VRANEC 2017, 0.75L

550 ден

SKU: БОВИН ВРАНЕЦ Категории: ,

Вината произведени од сортата Вранец се меѓу најпопуларните автохтони вина во Македонија. Ова суво вино на винарија Бовин има длабока црвена боја. Црвено овошје и бобинки доминираат во интезивниот мирис на виното. Тоа е субтелно, заокружено и полно, избалансирано со моќна структура и типични за оваа сорта вкусови на слични на џем.

Типично Македонско по природа, Бовин Вранец може да се сервира со огромен избор на јадења од домашната кујна како салати со домати, скара, „старо” сирење. Препорачуваме да се сервира на температура од 15-17°C.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

Стил:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “BOVIN, VRANEC 2017, 0.75L”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *