RIPORTA, PINOT GRIGIO 2022, 0.75L

560 ден

СЕНЗОРНИ КАРАКТЕРИСТИКИ: Бледо жолта боја со златна и сложена арома. Овошен со ароми на билки, арома на даб, ванила, морско оревче и вкусови на праска, грејпфрут, лимон-вар и минерал. Средно тело, тркалезно и пријатно со одличен баланс. Долг и чист, зачинет финиш.
НАЈДОБРО СЕ ПОСЛУЖУВА СО: Лесно се пие добро со богати јадења од тестенини, бело месо и сирење. Вкусно со крем супи и риба на скара.
ВИНАРИ: Рино Сантеусанио и Франческо Де Сантис
ТЕМПЕРАТУРА НА ПОСЛУЖУВАЊЕ: 10-12°C
НАГРАДИ:
• Берлинер вински трофеј 2021 година:
Златен медал

Дополнителни Информации

Достапни волумени:

Земја:

Странски Винарии:
Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “RIPORTA, PINOT GRIGIO 2022, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *