STOBI WINERY, ANTIGONA WHITE 2021, 0.75L

290 ден

Категории: ,

Вид на вино: Полусуво бело вино

Берба: 2020 година

Регион, земја: Тиквеш, Македонија

Грозје: 100% Рајн Ризлинг

Назив: Тиквешки вински регион

Начини на производство: Грозјето се бере и се сортира рачно, се става во пластични буриња од 25 кг. Директно пресување без мацерација, класична бела винификација со класична седиментација. Ферментацијата се врши во резервоари од не’рѓосувачки челик од 600hL и 800hL со контролирана температура од 13˚C до 16˚C и трае 10-16 дена. Управување со кислород под строга контрола.

Боја: Зелено-жолта.

Ароми: минерали и лимета, мед, минерали, јаткасти плодови.

Вкус: кремасти лешници со пријатна свежина, сладок финиш.

Забелешка на винарот: Освежителен, пирсинг, карактер на Ризлинг, во комбинација со одреден цветен квалитет и елегантна сладост.

Алкохол по волумен: 11,71 %

Спарување на храна: Да се ​​консумира со ладни предјадења, салата или печена риба.

Послужување: Го препорачуваме на температура од 8-10°C

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “STOBI WINERY, ANTIGONA WHITE 2021, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *