DOMAINE BAROVO, BAROVO WHITE, 0.75l

1.990 ден

SKU: ТИК.БАРОВО Б Категории: , ,

Уникатниот спој на медитеранската и континенталната клима, вулканската почва и надморската височина од 700 метри каде што се простираат лозјата на Барово, претставуваат вистински катализатори за создавање на ова префинето вино. Лимон-жолтата боја со среден интензитет е карактеристична за овој комплексен совињон блан со нагласени ароми на зелено јаболко, лимета, лозарска праска, маракуја и лесни тревести ноти, зачинети со ванила и путерести ароми. На вкус може да се забележи кајсија, зачински бел пипер, тост и ванила, како и суптилна минерална соленост. Виното е добро избалансирано со лесно маслена текстура, како и долг и освежителен финиш.

Одлично се комбинира со меснати риби, како што се лососот, сабјарката и туната, а се служи на температура од 8°C до 10°C.

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

,

% алкохол:

Македонски винарии:

Регион:

Земја:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “DOMAINE BAROVO, BAROVO WHITE, 0.75l”

Your email address will not be published. Required fields are marked *