VENEC WINERY, DISAN VALLEY RIESLING 2020, 0.75L

499 ден

Категории: ,

Суво бело вино добиено од сортата грозје Ризлинг од сопствени насади на винаријата во местоста викана Зад Градиште. Се одликува со брилијатна светло жолта боја. Ароматично вино кое е свежо и кое изобилува со ароми на расцутени кринови, жолто цитрусно овошје, заднински ноти на пеперминт бомбони. На вкус е игриво и сочно каде се прелеваат вкусови на жолт сочен лимон, праски и мед, со изразени хербални ноти, хармонична киселина и долг зачински послевкус на бел бибер.

Дополнителни Информации

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:
Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “VENEC WINERY, DISAN VALLEY RIESLING 2020, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *