BOVIN, TEMPRANILLO 2017 0.75L

620 ден

SKU: БОВИНТЕМПРАНИЛО Категории: ,

Произведено од сортата Tempranillo, од сопствените насади, ова вино од Бовин има рубин црвена боја со благи виолетови тонови. На мирис е овошно со ноти на зрели капини, црна слива и цреша. Карактерот на хербални шумски листови е комплементарен на овошниот микс. На палетата на вкусови има и слоеви на овошје , најпрво на слатко црно овошје, а потоа посвежо црвено овошје го презема вкусот и сето тоа нуди одредена комплексност.

Најдобро е да се служи на 15 – 17⁰C со масно бело сирење, морска храна, мусака, срнечко, телешко, бифтек или месо на скара.

 

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “BOVIN, TEMPRANILLO 2017 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *