CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 2016

500.00 ден

Категории: ,

Ова вино, добиено 100% од сортата Chardonnay, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник, се одликува со кристална бистрина и изразена жолто-зелена боја. Дискретните ароми на ананас и јужно овошје, надополнети со минерални поттонови, го прават ова вино посебно модерно и привлечно. Вкусот е префинет и комплексен, полн, со изразена цитрусна свежина што овозможува пријатен и долготраен послевкус.

Ова вино одлично се комбинира со равиоли од тиква и други видови на тестeнини, со бело месо, како и со одбрани сирења. Препорачана температура на послужување: 8-12°С.

Алкохол: 13,5 % Vol.
Полнето: Јануари 2017

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта

Шардоне

Локални Винарии

Шато Камник

Земја

Македонија

Регион

Повардарие

Стил

Лесно и Свежо (Бело)

% алкохол

13.5 %

Прегледи

Сеуште нема прегледи.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK CHARDONNAY SINGLE VINEYARD 2016”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *