CHATEAU KAMNIK CUVÉE DE PRESTIGE 2019

From: 1.030 ден

Clear
SKU: 5319990952030*19 Категории: , ,

Суво црвено вино добиено со винификација на внимателно одбрани гроздови, од сопствените насади на винаријата Камник, од сортите: Merlot (43%), Вранец (38%) и Cabernet Franc (19%). Виното се одликува со интензивна рубин црвена боја, допадлива арома на црно ситнозрнесто овошје надополнето со зачински поттонови и долг послевкус на капучино и црно чоколадо. Комплексноста на ова кувe се должи на повеќемесечното одлежување во нови и делумно користени дабови буриња со капацитет од 225 литри. Вкусот е полн, со висока содржина на екстракт, хармонична киселост и меки сомотести танини кои му овозможуваат на ова вино потенцијал за повеќегодишно созревање во шише.

Препорачливо е виното да се декантира пред послужување.
Препорачана температура на послужување: 15-18°С..

Уживајте во ова вино во комбинација со јаки сирења и специјалитети од месо и дивеч.

Алкохол: 14% Vol.

Полнето: Декември  2021

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

, ,

Берба:

% алкохол:

Македонски винарии:

Регион:

Земја:

Стил:

Награда:
Достапни волумени:

, , ,

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK CUVÉE DE PRESTIGE 2019”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *