CHATEAU KAMNIK FUME BLANC 2022, 0,75L

657 ден


SKU: 5319990952065-21 Категории: , ,

Ова вино е произведено 100% од сортата Sauvignon Blanc. Уникатноста на ова вино произвлегува од 6 – месечното созревање во нови барик-буриња од француски даб со карактеристична минералност, како и примената на “sur lie” методот, при што се добива комплексно буке. Се карактеризира со зелено-жолта боја и кристална бистрина. Мирисот, кој е раскошен и елегантен, открива вегетативни ароми испреплетени со тонови на тропско овошје. Вкусот е среднополн, сортен, со карактеристична свежина, дискретни минерални ноти надополнети со зачински поттонови на дим, и долготраен и хармоничен послевкус.

Виното се консумира разладено на 7-10°С, во комбинација со свежа морска риба, предјадења од лосос, зелена салата и пилешко месо.

Алкохол: 12.5%

Полнето: Август 2023

Дополнителни Информации

% алкохол:

Земја:

Македонски винарии:

Сорта:

Берба:

Стил:

Достапни волумени:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK FUME BLANC 2022, 0,75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *