CHATEAU KAMNIK, KRATOŠIJA 2021

1.300 ден16.390 ден

SKU: N/A Категории: ,

Суво црвено вино добиено од истоимената сорта на грозје Кратошија. Ова вино се карактеризира со длабока рубин црвена боја, која се истакнува преку винификацијата со 15% Вранец. Букетo изобилува со ароми на црвено и црно ситнозрнесто овошје, надополнети со зачински поттонови. Ова вино претставува вистинска резерва, што се должи на 30-месечното одлежување во нови и делумно користени буриња од американски и француски даб, кои допринесуваат за добивање дискретни зачински тонови на каранфилче, надополнети со мирис на мока кафе, ванила и сладок корен. Вкусот е елегантен, комплексен и полн, со одлична структура, висок екстракт, меки и кадифени танини и добро интегрирани дабови ароми преточени во долготраен послевкус. Ова вино има потенцијал на повеќегодишно созревање во шише.

Виното се служи на температура од 15-18°С, во комбинација со разни видови месо, особено дивеч во пикантен сос.

Алкохол: 15%
Полнето: Септември 2022

Дополнителни Информации

Земја:

Македонски винарии:

Берба:

Сорта:

,

Достапни волумени:

, , ,

% алкохол:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, KRATOŠIJA 2021”

Your email address will not be published. Required fields are marked *