CHATEAU KAMNIK, MONTE 2022, 0.75L

650 ден

SKU: 5319990952082-21 Категории: ,

Суво црвено вино добиено со винификација на внимателно одбрани гроздови од сортите Montepulciano (71%) и Vranec (29%) од сопствените насади на винаријата Камник, одгледувани со особено внимание и редукција на родот.

Ова вино се карактеризира со длабока рубин црвена боја и интензивен мирис кој открива ароми на зрела капина и црна слива. Вкусот е полн и маркантен, со испреплетени тонови на капучино и какао, и долготраен послевкус. Mеките сомотести танини и хармоничната свежина му овозможуваат на виното капацитет за неколкугодишно созревање. Комбинирајте го ова вино со специјалитети од црвено месо, пате од гуска со слатко од кромид, или со одбрани сирења.

Препорачана температура на послужување: 13-15°C.

Алкохол: 14%

Полнето: Јули 2022

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

,

Македонски винарии:

Стил:

Земја:

Берба:

% алкохол:

Достапни волумени:

,

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, MONTE 2022, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *