CHATEAU KAMNIK PINOT GRIGIO 2023, 0.75L

680 ден

Виното е добиено 100% од сортата Pinot Grigio, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со карактеристична сламесто бледа боја со зеленикави нијанси. Ова свежо, суво вино изобилува со привлечна овошна арома, која потсетува на пасирано бело овошје, пред сé круша надополнета со банана и со цитрусни поттонови. Вкусот е полн, сортен, со карактеристична свежина, минерални поттонови и пријатен, долг и хармоничен послевкус.

Се препорачува да се конзумира разладено на 7-10°С, во комбинација со свежа морска риба, предјадења од лосос, тестенини со бел сос и пилешко.

Алкохол: 13.5 % Vol.

Полнето: Јануари 2023

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

,

Македонски винарии:

,

Земја:

,

Регион:

,

% алкохол:

,

Стил:

,

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK PINOT GRIGIO 2023, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *