CHATEAU KAMNIK SPARK ROSÉ 2017 BRUT SPARKLING WINE

From: 2.100 ден

Clear

Розе пениво вино добиено со фузија на внимателно одбрани гроздови од врвнaта сорта на грозје: Pinot Noir (100%). Виното се одликува со нежна и префинета бледoрозеникава боја, како и со деликатност која се открива во сјајот на нежните меурчиња. Овој брут e добиен со традиционален метод на двегодишно созревање на виното на фин талог во шише (en tirage), со што се создава моќно и созреано буке кое пленува со впечатливи овошни ароми на свежа малина и јагода, надополнети со зачински ноти на печен лешник. Елегантниот и полн вкус совршено е избалансиран со овошни тонови, минерални поттонови и цитрусна свежина која овозможува долготраен послевкус.

Препорачана температура на послужување: 6-9°C
Уживајте во ова пенливо вино како аперитив, или во комбинација со свежо овошје или избрани сирења.

Алкохол: 12 % Vol.
Полнето: Јануари 2021

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

% алкохол:

Берба:

Достапни волумени:

,

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK SPARK ROSÉ 2017 BRUT SPARKLING WINE”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *