CHATEAU KAMNIK, TEMJANIKA LATE HARVEST 2018, 0.375L

990 ден

Out of stock

SKU: 53199909520-378 Категории: ,

Ова ароматично вино е произведено 90% од доцна берба на гроздовите на сортата Темјаника и 10% од сортата Шардоне.. Посебноста на ова вино се должи на 12 месечниот продолжен контакт со финиот талог, односно “Sur lie” методот од кој ги добиваме структурата и телото на вината.  Мирисот е извонреденс, со сладок интензитет и ноти на праска и сува кајсија, надополнет со дискретни цветни нијанси. Вкусот е богат и полн, со пријатно избалансирани свежина и слаткост.

Се препорачува да се консумира на температура од 8-10°C.
Ова вино одлично се комбинира со пита од јаболка, овошна торта или крем бруле.

Алкохол: 11.5 % Vol.

Полнето: Декември 2019

Дополнителни Информации

Тежина 1 kg
Сорта:

Македонски винарии:

Земја:

Регион:

% алкохол:

Стил:

Берба:

Достапни волумени:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “CHATEAU KAMNIK, TEMJANIKA LATE HARVEST 2018, 0.375L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *