GANCIA, PROSECCO D.O.C. BRUT, 0.75L

460 ден

Категории: ,

Потекло: Италија
Метод на производство: Грозјето е меко пресуванo и подложенo на класична бела винификација, односно во отсуство на лушпа на контролирана температура од 18°C. Особено внимание се посветува на температурите на ферментација, со цел да се максимизираат неговите ароматични карактеристики.
Пенлив метод: Метода Мартиноти за бавна ре-ферментација во големи затворени садови, на 15-17 ° C.
Визуелен изглед: Сламено жолта боја со зеленикавa рефлексиja, тенка пенливост, богата и истрајна.
Мирис: Аромата е интензивна и истрајна, овошна, квалитетна, јасно потсетува на Златно јаболко и мирисот на цвеќиња од багрем.
Вкус: Вкусот благ и свеж, пријатен, со одлична мекост и стабилна рамнотежа, со добра истрајност и овошен финиш.

Содржина на алкохол: 11,5% вол

Дополнителни Информации

% алкохол:

Сорта:

Странски Винарии:

Земја:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “GANCIA, PROSECCO D.O.C. BRUT, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *