POPOV WINERY, CABERNET FRANC VRSHNIK 2017, 0.75L

620 ден

Категории: ,

Берба: 2017

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Каберне Фран

Алкохол: 14%

Годишно производство: 3000 шишиња

 

КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: Рубин црвена

Арома: Интензивна зачинска (бибер, црвен пипер), цветна арома на љубичица и овошни ароми на шумски овошки (боровинка, рибизла).

Вкус: Средно полно тело со изразени танини и пријатен завршеток.

Сервирање: На 16-18 Ц со печено пилешко или свинско, печено или на скара телешко, јагнешко, патка или плава риба.

Остаток на шеќер (г/л): 1

Киселини (г/л): 5

Винификација: микроферментација во 5 тонски цистерни од нерѓосувачки челик со контрола на температурата и систем за пумпање, пролонгиран контакт со лушпата за поголема екстракција на посакуваните компоненти.

Потенцијал: при оптимални услови виното ќе ги подобрува своите карактеристики во следните 4-6 години.

Потекло на грозјето: 15 годишно лозје во микролокацијата Вршник во тиквешкиот регион во вардарската долина. Густината на насадите е 4200 лози на хектар култивирани во кордон систем. Приносот е околу 10 тони на хектар. Набрано е рачно на крајот на септември во гајби од 20 кг

Дополнителни Информации

Тежина 0,75 kg
% алкохол:

Достапни волумени:

Земја:

Македонски винарии:

Регион:

Сорта:

Берба:

Reviews

Сеуште нема коментари.

Бидете први што ќе го прегледате “POPOV WINERY, CABERNET FRANC VRSHNIK 2017, 0.75L”

Your email address will not be published. Required fields are marked *